Dansprogram

Onsdagsövningar VT 2019

Datum Dansledare Spelmän Nyinstruktion Repetition Lokal
16/1 Erika + Sandra Torgny Schottis i turer Från hösten Gotlands
23/1 Erika + Klara Li Torgny Finnskogspols Kadrilj från Ekeby,
schottis i turer
Smålands
30/1 Mats + Anna Maria
+ Erika
Torgny Väva Vadmal Finnskogspols,
Engelska från Sörbyn
Smålands
6/2 Mats + Anna Maria Olle P Klackpolska fr. Norra
Ångermanland,
Skånsk mazurka
Väva Vadmal Göteborgs
13/2 Maria + Jens Anders S Orsa långdans Klackpolska fr. Norra Ångermanland, Väva Vadmal Smålands
20/2 Erika + Sandra Olle P Engelska för tre par,
valsträning
Bl.a. Orsa långdans Smålands
27/2 Maria + Jens
+ Gunilla
Jessica Snoa, polka, köra mm.
Teknik gammeldans
Engelska för tre par Smålands
6/3 Maria + Erik B Kalle Polska från Ore Engelska för tre par Östgöta
13/3 Föreningsmöte – ingen
dans men kul ändå
Smålands
20/3 Gunilla + Anna Maria Olle P Kadrilj från Oxie,
mazurka
Polska från Ore Östgöta
27/3 Erika + Emilie
+ Mats + Anna Maria
Kalle Polska och bakmes
från Övre Klarälvdalen
Kadrilj från Oxie Smålands
3/4 Emma + Niklas Olle P Polka och bakmes
från Kall
Polska och bakmes
från Övre Klarälvdalen
Östgöta
10/4 Erika + Maria Jessica Snurrebock från
gröna boken
Polska och bakmes
från Övre Klarälvdalen
Smålands
17/4 Erika + Maria Olle P Hamboträning Östgöta
24/4 Emma + Niklas Kalle Schottis och bakmes
från Kall, Vals och
bakmes från Kall
Polkett och Bakmes
från Kall, Polska och
bakmes från Övre
Klarälvdalen
Smålands
1/5 Första maj – ingen dans
8/5 Gunilla Torgny Repetition av terminen Östgöta
15/5 Erika Terminsavslutning med V-Dala Spelmanslag Östgöta

Nybörjarkurs VT19 måndagar Gotlands nation 19.39-21.30

Dans, nyutlärning Dans, repetition Dansledare Spelman
18/2 Schottis, långdans från Sollerön Alla, Erika ansvarar Pontus
25/2 Polska, Schottistur schottis, Klara Li Emilie
4/3 polska, schottis, Sollerön Klara Li Albin
11/3 Engelska från Sörbyn, Snoa, polka efter behov Emilie, Jens Pontus
18/3 Nybörjarmottagning, tjeckisk polka allt Alla, Sandra ansvarar Alla
25/3 Vals, slängpolska snoa Olle Albin
01/04 Familjevals vals, slängpolska Olle Albin
08/04 Hambo, hurrasteg vals Sandra, Anna Emilie
15/4 Bakmes hambo, hurrasteg Lisa Kalle
6/5 Åttamanengel bakmes, efter behov Erika, Anna Pontus
13/5 Repetion av terminen Erika, Klara Li Pontus

Länk till äldre dansprogram